Lexia Asianajotoimisto sai jälleen tunnustusta Legal 500 EMEA -tutkimuksessa

26.03.2025

Asianajotoimistojen asiantuntijapalveluja ja asiakastyytyväisyyttä vuosittain arvioiva Legal 500 suosittelee Lexiaa EMEA 2025 -julkaisussaan. Legal 500 -julkaisun suosittelemia Lexian asiantuntemusalueita ovat jälleen teknologia, media ja telekommunikaatio (TMT), kiinteistöt ja rakentaminen, immateriaalioikeus (IPR), riidanratkaisu sekä yhtiöoikeus ja yritysjärjestelyt.

TMT: TIER 2

Asiakkainaan julkisesti noteerattuja yrityksiä, valtion virastoja, IT- ja SaaS-yrityksiä sekä innovatiivisia start-up-yrityksiä Lexia Asianajotoimisto neuvoo säännöllisesti sekä riitautetuissa että riidattomissa asioissa, jotka kattavat koko kirjon teknologiasta ja mediasta yksityisyyteen, tietosuojaan ja markkinointimääräyksiin. Saara Ryhtä, joka on erikoistunut sopimuksiin, neuvotteluihin, yritysjärjestelyihin, immateriaalioikeuksien suojaukseen sekä sääntelyn noudattamiseen, vetää praktiikkaa yhdessä Kimmo Suomisen ja Erika Leinosen kanssa. Kimmo Suomisella on vahva osaaminen mm. oikeudenkäyntien ja erilaisten immateriaalioikeuksiin liittyvien riitojen käsittelyssä. Erika Leinosella on huomattavaa asiantuntemusta tietosuojasta, tietoturvasta ja luottamuksellisen viestinnän määräyksistä.

Kiinteistöt ja rakentaminen: TIER 3

Lexia Asianajotoimisto hoitaa edelleen sekä riitautettuja että riidattomia rakennus- ja kiinteistöasioita, avustaen säännöllisesti urakoitsijoita, rahoittajia ja konsultteja hankintasopimuksissa ja projektinhallinnan kysymyksissä. Praktiikalla on erityistä osaamista arvokkaissa kiinteistökaupoissa, kehityshankkeissa ja rakennusriidoissa, ja asiantuntemusta riidanratkaisussa ja konfliktinhallinnassa. Tiimiä vetävät Arto Kaikkonen, jolla on vahva asiantuntemus rakennus-, kiinteistö- ja asumisoikeudessa, sekä Janne Röytiö, jonka erityisosaaminen painottuu rakennusalan riitoihin ja kiinteistöomaisuuden hallintaan.

Immateriaalioikeus: TIER 4

Lexia Asianajotoimisto keskittyy strategian laatimiseen, lisensointiin ja IP-oikeuksiin liittyviin yritysjärjestelyihin sekä tavaramerkkien suojaukseen ja valvontaan. Erityisen vahvalla osaamisellaan ohjelmisto-, viihde- ja pelialoilla toimisto neuvoo sekä kansallisessa että kansainvälisessä brändisuojauksessa ja immateriaalioikeuksien kaupallistamisessa. Kimmo Oila ja Kimmo Suominen vetävät praktiikkaa yhdessä.

Riidanratkaisu: TIER 4

Lexia Asianajotoimisto on huomattavan vahva kotimaisessa ja kansainvälisessä välimiesmenettelyssä, konfliktinhallinnassa ja riidanratkaisussa. Tiimi hoitaa monipuolisesti toimeksiantoja terveydenhuollon, vakuutuksen, rahoituksen ja rakennusalan sektoreilla, ja sillä on erityistä osaamista konfliktienhallinnassa. Praktiikkaa vetävät yhdessä Kenneth Svartström ja Saku Knuuti.

Yhtiöoikeus ja yritysjärjestelyt: TIER 4

Kotimaiset ja kansainväliset yritykset, pääomasijoittajat ja sijoittajat kääntyvät Lexia Asianajotoimiston puoleen saadakseen apua rajat ylittävissä liiketoimissa, yhteisyrityksissä, yritysvaltauksissa ja säädösten noudattamiseen liittyvissä palveluissa auto-, rakennus- ja teknologiasektoreilla. Lauri Oja Tampereelta toimii praktiikan vetäjänä yhdessä Helsingissä työskentelevän Olli Kotilan kanssa.

Back to Top